Opublikowano Dodaj komentarz

Ruch, jako wsparcie leczenia stanów depresyjnych!

Nie ma wątpliwości co do tego, że ruch ma ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego. Tradycyjne metody leczenia w tym farmakoterapia nie zawsze trafiają do każdego chorego. Gimnastyka okazała się doskonałym wsparciem dla chorych, których nie stać pokrycie kosztów tradycyjnej terapii, nie mają do niej dostępu lub nie radzą sobie z uprzedzeniami społecznymi. Dodatkowa tego typu forma aktywności może również uzupełnić dotychczasową terapię, sprawiając, że pacjent będzie bardziej skupiony i zaangażowany.

Niezwykle prosta i przyjemna metoda wsparcia zaburzeń nastroju

Osoby, które regularnie uprawiają aktywność fizyczną, zgłaszają mniej objawów związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Możemy zaobserwować u nich znaczne obniżenie poziomu stresu i złości, które potęgują wiele symptomów depresji. Antydepresanty oddziałują na dane systemy neurotransmiterów w mózgu, prawdopodobnie ćwiczenia działają w podobny sposób. Dlatego możliwy jest powrót do pozytywnych zachowań, zmniejszenie się poziomu lęku i rzadsze występowanie takich objawów, jak przyspieszony czy szybko bijące serce.

Pacjenci depresyjni powinni ćwiczyć 150 minut tygodniowo, jeśli wolą ćwiczenie lekkie, lub 75 minut – jeżeli chcą ruszać się intensywnie. Już po 25 minutach poprawia się nastrój, zmniejsza stres i wzrasta energia. Pamiętajmy, że zły nastrój nie powinien być barierą w podjęciu ćwiczeń lecz doskonałym powodem by na dobre rozpocząć regularną aktywność.

Okazuje się że głównym antydepresyjnym mechanizmem, dzięki któremu ćwiczenia fizyczne wpływają na pracę mózgu, jest regulacja poziomu serotoniny i noradrenaliny – hormonów, które odpowiadają za stan naszego nastroju.Większość substancji obecnych na rynku leków antydepresyjnych powodują zwiększenie poziomu serotoniny w organizmie. Noradrenalina natomiast jest kluczową substancją odpowiedzialną za poziom stresu i nasze reakcje. Regularne ćwiczenia fizyczne wyraźnie zwiększają poziom obu wspomnianych substancji, więc spełniają doskonale tę samą funkcję, co leki antydepresyjne. Serotonina wpływa korzystnie na nastrój, a noradrenalina zwiększa wytrzymałość na stres, który także odgrywa istotną rolę w rozwoju zaburzeń depresyjnych czy lękowych. Systematyczne ćwiczenia powodują więc, że nie tylko czujemy się lepiej, lecz także jesteśmy znacznie bardziej wytrzymali. Zdaniem wielu neuronaukowców depresja i inne zaburzenia nastroju mogą być ceną, którą płacimy za rozwój cywilizacyjny i związany z nim stres kulturowy. Ten wniosek potwierdzają zresztą dane epidemiologiczne. Największy odsetek zachorowań na depresję występuje w krajach najwyżej rozwiniętych. Tymczasem nasze mózgi zostały ewolucyjnie ukształtowane do życia w nieustannym ruchu. Siedzący tryb życia to zjawisko charakterystyczne dopiero dla nas ludzi współczesnych. Na szczęście, dzięki rozwojowi współczesnej nauki możemy skutecznie wrócić do korzeni. Wystarczy 30 minut szybkiego marszu pięć razy w tygodniu albo 30 minut intensywnego aerobiku trzy razy w tygodniu. Tak nie wiele, a wiele dolegliwości neurologicznych może być przeszłością.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tlen jest jednym z głównych katalizatorów energii i optymalnego zdrowia w ludzkim ciele. Tlen odgrywa istotną rolę, nie tylko w naszych procesach oddychania, ale w każdym procesie metabolicznym w organizmie. Składniki odżywcze w naszych komórkach są utleniane przez enzymy i ten proces utleniania jest naszym głównym źródłem energii. Ponadto, zdrowe komórki w organizmie są tlenowe, co oznacza, że wymagają odpowiedniego poziomu tlenu do komórkowego oddychania i wzrostu. Gdy komórki są pozbawione tlenu z jakiegokolwiek powodu, następuje rozkład i komórki mogą mutować lub umierać.


Odpowiednie nawodnienie

Picie wystarczającej ilości wody dziennie jest niezbędne nie tylko do wykorzystania tlenu w ciele, ale także do transportu krwi i innych płynów ustrojowych. Bez odpowiedniej wody, wszystkie funkcje organizmu są zmniejszone, w tym oddychanie komórkowe i usuwanie toksyn i odpadów metabolicznych.

Właściwe oddychanie

Badania wykazują, że chorzy oddychają za pomocą górnej klatki piersiowej i wdychają więcej powietrza, co powoduje obniżenie poziomu tlenu w komórkach organizmu. Unoszenie się w klatce piersiowej powoduje, że przyjmujemy za dużo powietrza na inhalację i obkurczamy naczynia krwionośne. Zdrowy oddech jest powolny (około 12 oddechów na minutę), od przepony (zamiast klatki piersiowej), przez nos (zamiast ust) i jest cichy i lekki. Wbrew powszechnemu przekonaniu, techniki głębokiego lub szybkiego oddychania nie zwiększają dotlenienia!

Zielona terapia „zwana także ekooterapią przyciąga uwagę naukowców, miłośników przyrody i ludzi poszukujących sposobów łagodzących objawy depresji, ponieważ w przyroda od dawna kojarzy się z umysłem i medytacją, ale dopiero niedawno ma społeczność naukowa zbadała korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z zanurzenia się w powietrzu.

Okazuje się że spędzanie czasu na łonie natury zmniejszyło wskaźniki depresji u 71 procent uczestników. Naukowcy porównali ten efekt z grupą kontrolną, która również poszła spacer, ale w centrum handlowym. Tylko 45 procent chodzących do centrum handlowym obniżyło wskaźniki depresji, a 22 procent z nich odczuwało raczej depresję. Ekooterapia, zapewnia nie tylko korzyści zdrowotne, ale także szersze korzyści społeczne i oszczędności kosztów, których leki nie były w stanie zapewnić.

Aktywna równowaga

Dziś często nie radzimy sobie ze stresem. Ta sytuacja może nas paraliżować nie tylko przy braku aktywności, ale również gdy jesteśmy nadaktywni. Ruch pobudza produkcję endorfin. To najważniejsza informacja dla wszystkich przygnębionych i zapracowanych. Przekonasz się szybko, że biegając regularnie nawet krótkie dystanse na przemian z marszem i wprowadzając więcej zdrowych nawyków żywieniowych, pokonasz swoje natrętne negatywne emocje. Umkniesz depresji i lękom, zaczniesz realizować marzenia. Początkowe zmęczenie podczas treningu to zapowiedź, że po jego skończeniu pojawią się hormony szczęścia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *